czakry1copyright by Bihar School of Yoga

Co wiesz o czakrach? Niezależnie od tego czy interesujesz się jogą lub medytacją czy zupełnie nie, warto zgłębić temat! Jeśli w nie „nie wierzysz” możesz przynajmniej przyjrzeć się, za co odpowiadają i zastanowić jak w sposób typowy dla zachodniego świata popracować nad zagadnieniami do nich przypisanych. Trochę to jak piramida Masłowa. Ale tak naprawdę to o wiele więcej. O krótkie wprowadzenie poprosiłam nauczycielkę kundalini jogi, Anję z Sutry Serca.

Aniu, czym tak naprawdę są te tajemnicze czakry? Jest się czego bać? Ile ich mamy?

Słowo czakra pochodzi z sanskrytu i oznacza koło, okrąg, wir.
Jest siedem głównych czakr w ludzkim ciele, które znajdują się w kanale biegnącym wzdłuż naszego kręgosłupa (a dokładniej – wzdłuż rdzenia kręgowego). Taki kanał energetyczny biegnie od podstawy krocza aż do czubka głowy. Na poziomie fizycznym centra czakr są powiązane z głównymi splotami nerwowymi oraz gruczołami dokrewnymi w naszym organizmie. Czakry są podłączone do sieci kanałów psychicznych i energetycznych, które odpowiadają nerwom, ale mają bardziej subtelną naturę.

Za co odpowiadają?

Czakry są wirami energii, które znajdują się w konkretnych obszarach naszego organizmu. Kontrolują przepływ prany (energii życiowej) przenikający całą strukturę ludzką. Każda czakra to taki przełącznik, który otwiera, włącza pewne wzorce zachowań, myśli i reakcje emocjonalne, które są nieuświadomione w naszym codziennym życiu. Czakry odpowiadają konkretnym obszarom w mózgu, u większości ludzi te psychiczne centra są nieaktywne i uśpione. Ich fizyczna i mentalna stymulacja może prowadzić do zmian w świadomości.  

Czyli to jest coś, w co wierzymy, tak? Czy one, te czakry istnieją hmm… naprawdę?

Czakry istnieją zarówno na poziomie realnym jak i symbolicznym. Każda czakra to włącznik, który aktywuje i otwiera określone poziomy umysłu. Otwarcie  poszczególnej czakry to przebudzenie danego poziomu świadomości jej odpowiadającemu. Czakry reprezentują moc świadomości, która jest w zasięgu każdej istoty ludzkiej. Symbolizują różne poziomy świadomości człowieka – począwszy od sfery bardzo niskiej tj. poziomu instynktów związanych z Muladharą czyli czakrą pierwszą, aż po sfery bardziej subtelne czakry szóstej, czyli Ajny – powiązanej z intuicją. Są więc alegorią naszej drogi rozwoju, czyli ewolucji wewnętrznej. Czakry określają ścieżkę, którą każda osoba   musi podążać, by zrealizować i zamanifestować swój pełen potencjał.

czakrySkąd wiemy o czakrach? Jaka filozofia za tym stoi?

Filozofią która zajmuje się czakrami jest tantra, a joga jest córką tantry. W skrócie można powiedzieć że tantra to filozofia, a joga to konkretne techniki do zastosowania. Gałęzie jogi które zajmują się czakrami to np. kundalini joga czy kriya joga. System czakr występuje nie tylko w tantrze; odniesienia do czakr jako symboli poziomów świadomości człowieka znajdziemy również w: Biblii i Chrześcijaństwie , Islamie, Kabale, europejskim mistycyzmie, starożytnym Egipcie, filozofii chińskiej i japońskiej oraz oczywiście w Buddyzmie. Powiedziałabym nawet więcej: odniesienia znajdziemy też we współczesnej zachodniej psychologii w postaci piramidy potrzeb skonstruowanej przez Maslowa. Czakry to uniwersalna ludzka idea, przedstawiana jedynie w różnych formach.

Aniu, prowadzisz też kurs skupiony na pracy z czakrami. Opowiesz mi jak praca z energią wygląda u Ciebie w praktyce?

 Kurs „Podróż Poprzez Czakry” składa się z 8miu spotkań. Pierwsze spotkanie to wprowadzenie do tematu, potem każde kolejne spotkanie będzie w całości poświęcone jednej konkretnej czakrze. Zaczynamy od Muladhary (czakra pierwsza), kończymy Podróż na Sahasrarze (czakra siódma). Praca będzie polegała głównie na praktyce. Bez osobistego doświadczenia wiedza jest tylko jałową i suchą teorią. Praktyka będzie składać się z jogi kundalini, medytacji oraz jogi nidry, odpowiednio dobrana do każdej z czakr. Ale będzie też krótki „wykład” na każdym spotkaniu dla zrozumienia tematu oraz testy i zdania domowe – takie nie oczywiste, bardzo współczesne, dla osób zainteresowanych. Na koniec kursu dam też propozycję i konkretne narzędzia do kontynuowania praktyki indywidualnej we własnym zakresie w domu.

Anja prócz tego, że jest nauczycielką jogi, prowadzi też cudownego bloga Sutra Serca, którego gorąco polecam Waszej uwadze. Są mantry. Są przepisy. Jest bosko! Zajrzyjcie tam koniecznie!

Namaste

Blum

...

1 Comment

  1. Cześć Blim, dzięki bardzo za opublikowanie artykułu i motywację do jego napisania! Poczułam że chcę rozszerzyć temat czakr poprzez ukazanie że są one uniwersalne dla ludzi i pojawiają się w różnych kulturach.
    Osoby które chcą zgłębić temat odsyłam do mojego nowego i uzupełnionego artykułu http://www.sutraserca.pl/czym-sa-czakry/

Dodaj komentarz

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

.