IMG_1989

Moda na fermentowaną żywność trwa! I choć w herbie moglibyśmy mieć kiszone ogórki na stercie kapusty, musicie wiedzieć, że Azjaci są równie dobrzy w fermentację. Od dawien dawna znają ją Chińczycy, Japończycy, Koreańczycy i Rosjanie. Dziś opowiem wam trochę o kombuchy, czyli fermentowanej herbacie!


nathan-dumlao-501600-unsplash

Wszystko zaczyna się od herbaty. Kombuchę można zrobić na czarnej herbacie, zielonej, rooibosie, tak naprawdę wszystko zależy od tego, jaki smak chce się osiągnąć. Herbata musi być słodka, żeby napój mógł przefermentować. W Polsce używa się też nazwy „grzybek japoński”, która nie jest do końca poprawna. Herbaty nie fermentuje grzyb, ale kulturalna galaretka o imieniu SCOBY (Symbiotic Cultures of Bacteria and Yeasts), czyli symbiotyczna kolonia bakterii i drożdży. Wygląda troszkę jak meduza lub grube, galaretowate COŚ i kształtem dopasowuje się do naczynia. Żywi się cukrem, stąd herbata musi być słodka i przemienia ją w magiczny napój nazywany kombuchą.


Kombucha nie jest lekiem ani suplementem, ale jest pożywieniem i to bardzo cennym. Jej smak jest specyficzny, napój jest lekko gazowany, wytrawny, wszystko zależy od tego, jak się kombuchę robi. Ja jeszcze nie zaczęłam własnych eksperymentów z grzybkiem herbacianym, dlatego kupuję gotową żywą, ekologiczną i niepasteryzowaną herbatę od polskiej marki Brothers&Sisters. Z pewnością jednak zacznę wkrótce własne eksperymenty, żeby napój mieć zawsze pod ręką (i obawiam się, że moja rodzina nie doceni, tego dobrodziejstwa, wszak trzeba lubić wytrawne smaki, coca-coli się nie spodziewajcie), a wtedy podzielę się z Wami moimi najbardziej udanymi przepisami na kombuchę.


Jak przebiega proces fermentacji? W ciągu  około 7 dni nasz pracowity SCOBY pożera cukry i związki zawarte w herbacie i przemienia je w korzystne dla organizmu enzymy, antyoksydanty, witaminy i kwasy, które są ubocznym efektem procesu fermentacji. Dla nas oznacza to bombę witaminową, uregulowane trawienie, odmłodzenie i wszystkie dobra, które niosą ze sobą np. kiszonki.


WŁAŚCIWOŚCI ZDROWOTNE KOMBUCHA:

 • wykazuje działanie adaptogenne
 • zawiera probiotyki, które dobrze wpływają na florę jelitową oraz wygląd skóry (np. przy trądziku)
 • zawiera antyoksydanty. Antyoksydanty działają jak filtr przeciwsłoneczny od wewnątrz, spowalniają procesy starzenia i chronią nas przed uszkodzeniami związanymi np. z zanieczyszczeniem środowiska
 • zawiera witaminy z grupy B – B2, B6

 

Author

3 komentarze

 1. fajny artykuł! 🙂 jednak kombucha robi się w przeciągu tygodnia. czasem już w 5 lub 6 dzień wychodzi pyszna kombuczka. po 3 tygodniach wyszedłby bardzo bardzo intensywny ocet, który to wykorzystać możemy jako tonic do twarzy, do mycia podłóg lub jako ocet kuchenny. zastosowań jest wiele tego cuda polecam eksperymenty! pozdro Blimsien

 2. Blum

  O widzisz! słyszałam tez o ocecie na kombuchy, ja jednak będę próbowała z napojem herbacianym 🙂 Dam znać co wyszło, jak już coś wyjdzie.

 3. Sama robię własną kombuchę od kilku tygodni 🙂 Raz niestety muszki owocówki przelazły mi przez gazę i całość była do wywalenia, myślałam że serce mi pęknie. Na szczęście koleżanka podzieliła się swoją uprawą, a teraz mam już dwa słoiki pięknej, tłustej kolonii.
  Jedynie gdy piję to rozcieńczam kombuchę z wodą, czasem sokiem jabłkowym. Pyszotka.

Dodaj komentarz