płyn do płukania tkanin

Ręcznie robiony płyn do płukania tkanin to dobry pierwszy krok na drodze do zamiany klasycznych detergentów, na takie bardziej eko. Nie potrzeba żadnych wyszukanych składników, jest skuteczny, śmiesznie tani i bardzo prosty do przygotowania.

O tym, dlaczego postanowiłam przerzucić się na domowo robione środki do sprzątania domu, pisałam TU. Płyny testuję już od dłuższego czasu i mogę polecić Wam dwa przepisy.


EKO PŁYN DO PŁUKANIA Z KWASKU CYTRYNOWEGO

6 łyżeczek kwasku cytrynowego

3 szklanki ciepłej wody

20 kropelek olejku eterycznego

Wymieszać w butelce. Dodawać tak jak normalnego płynu do płukania. Zmiękcza, odświeża, jest pachnący przy wyciąganiu prania, ale pranie nie pachnie po wyschnięciu lub pachnie w nieznacznym stopniu. Na próbę można kupić kwasek cytrynowy w sklepie spożywczym, jeśli płyn się spodoba, zamówić go hurtem w większym opakowaniu np. z Betterland. Ja kwaskiem cytrynowym odkamieniłam też czajnik, psią miskę na wodę oraz użyłam do robienia innych detergentów.


EKO PŁYN DO PŁUKANIA Z OCTU SPIRYTUSOWEGO

Potrzebujesz po prostu octu spirytusowego. Możesz kupić go w każdym sklepie, kosztuje grosze. Niektórzy sotsują proporcje 1:1 z wodą. Inni dodają jeszcze olejku eterycznego. Nie bój się, że ocet śmierdzi, kiedy ubrania wyschną, zapach wywietrzeje. Płukanka z octem moim zdaniem zmiękcza lepiej niż ta z kwaskiem cytrynowym. Ocet pomaga też zachować kolor ubrań i z pewnością ich nie zniszczy.


 

Oba płyny są dobre dla pralki, bo zmniejszają powstawanie kamienia. Jeśli chodzi o olejki eteryczne, wybierz takie, które nie mają wyraźnego koloru (np. pomarańczowy, choć u mnie nigdy nie zabarwił prania). Pościel, ręczniki oraz bieliznę piorę z dodatkiem olejku z drzewa herbacianego, dlatego, że świetnie odkaża i działa przeciwbakteryjnie oraz przeciwgrzybicznie.

Jeśli zastanawiasz się, jakie inne supermoce mają olejki eteryczne, koniecznie zajrzyj TU.


Eksperyment z eko środkami czystości jest realizowany dzięki wsparciu Matronek. Dołącz do Patronite i zyskaj dostęp do bonusowych treści:

baner

...

Leave a Reply

.