unnamedTargi kosmetyczne to idealna okazja, żeby ogarnąć kosmetyczne nowości, często również, żeby osobiście poznać twórców danej marki i wypytać o szczegóły. Sklepy internetowe mają bogatą ofertę, ale pomacać, powąchać i dostać próbkę, to już całkiem inny temat, prawda? O zeszłej edycji tych targów pisałam TU. Co może zainteresować Cię tym razem?

Pytam o to organizatorkę targów Zuzannę Mierzejewską.

Dlaczego akurat targi kosmetyków naturalnych, a nie jakichkolwiek innych?

Na decyzję o zorganizowaniu targów Ekocuda złożyło się kilka rzeczy. Od jakiegoś czasu zaczęłam używać kosmetyków naturalnych, więc dobrze osobiście poznałam kilka marek, i wiedziałam, jak w odróżnieniu od tych dostępnych w drogeriach, są przyjazne dla skóry. Zawsze też lubiłam odwiedzać targi, jakie odbywały się w Warszawie. Pewnego razu zobaczyłam, że firm produkujących kosmetyki naturalne jest coraz więcej, ale nie ma dużego wydarzenia, które zgromadziłoby je w jednym miejscu. Dlatego pomyślałam, że zorganizowanie targów kosmetyków naturalnych może być dobrym pomysłem. Pierwsza edycja okazała się sporym sukcesem, a teraz jesteśmy przed kolejną edycją.

Co to oznacza, że kosmetyk jest „eko”? Czy musi spełnić jakieś
kryteria? W jaki sposób dobierani są wystawcy?

Ekocuda to targi kosmetyków naturalnych, organicznych i wegańskich. W UE nadal nie ma dokładnej definicji, czym są kosmetyki naturalne. Jest to nadal pojęcie problematyczne i nieuregulowane w EU, nikt nigdy w środowisku legislacyjnym UE nie próbował ich prawnie zdefiniować. Stwarza to duże pole możliwości dla producentów kosmetyków, którzy nazywają swoje produkty eko, czy naturalnymi etc., a te produkty często mają niewiele wspólnego z naturalnością, a producenci uprawiają po prostu greenwashing.Kosmetyki naturalne to produkty, które są produkowane niemal wyłącznie z substancji naturalnych. Surowce naturalne to substancje pochodzenia roślinnego, zwierzęcego lub mineralnego oraz mieszanki i produkty reakcji między nimi.W swoim składzie nie powinny zawierać m.in.: syntetycznych konserwantów  m.in.  takich jak: parabeny, syntetyczne, identyczne z naturalnymi i chemicznie modyfikowane  substancje zapachowe, barwniki syntetyczne (naturalne barwniki są  jedynie w zakresie Color Index CI 75100 – CI 77947, pozostałe wartości CI oznaczają barwniki syntetyczne), olej mineralny, wazelina, parafina itd., inne: glikol propylenowy i inne glikole, PEG-i, silikony, SLES, SLS, EDTA, butylohydroxytoluen, butylohydroxyanizol (przeciwutleniacze), karbomery, pochodne syntetycznych kwasów lub alkoholi tłuszczowych.

Jak widać to dość złożony temat i dużo osób zadaje sobie to pytanie. Właśnie dlatego na najbliższej Edycji Targów Ekocuda, nowością będą spotkania i wykłady otwarte, które będą dedykowane czytaniu składów kosmetyków i certyfikatom. W sobotę 22 kwietnia o 16.00 będzie wykład „Rola certyfikatu dla kosmetyków naturalnych”, prowadzony przez Magdę Hajduk, właścicielkę marki NATURATIV, która jest sponsorem strategicznym wydarzenia. A o godz. 18.00 będzie wykład Analiza składu kosmetyków – jak czytać etykiety i nie zwariować” wraz z Cosmetic Scan.

Jaki trend w postrzeganiu swojego ciała jest obecnie najsilniejszy?
Czy ekopielęgnacja w jakiś sposób się z nim łączy?

Kosmetyki naturalne po prostu nam służą, nie zawierają szkodliwych składników, a przecież to, co kładziemy na skórę jest tak samo ważne jak to, co jemy. Myślę, że bardziej chodzi  o świadomość, zdrowy styl życia i zdrową pielęgnację. Mam nadzieję, że bycie eko nie będzie tylko chwilowym trendem i modą, a raczej sposobem i stylem życia.

Co jest najciekawszym produktem, jaki będzie dostępny na Ekocudach?

W najbliższej edycji, która odbędzie się już 22 i 23 kwietnia, będzie aż 90 wystawców. To wyjątkowe marki, które oferują niezwykłe produkty, dlatego wymienienie jednego jest niemożliwe. Warto przyjść i na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Będzie w czym wybierać.

Kto prowadzi warsztaty i czego można się nauczyć podczas targów?

Druga edycja Targów Ekocuda, to jeszcze więcej inspirujących spotkań. Łącznie mamy aż 8 warsztatów i wykładów.

22 kwietnia o godz. 15:00 odbędą się warsztaty – „Aromaty w kosmetykach naturalnych”, prowadzone przez  Renatę Piotrowską – Szef Działu Badań i Rozwoju w firmie Aromeda, producenta marki kosmetyków naturalnych Naturativ.  Natomiast w niedzielę 23 kwietnia o godz. 16:00 rozpoczną się warsztaty „Make up z Zuii Organic” prowadzone przez Martę Grzegrzułkę. Mamy też warsztat „Make up z marką Lily lolo” – odbędzie się w sobotę 22  kwietnia o godz. 12.00, prowadzony przez Katarzynę Pokonieczną. Nie zabraknie też oczywiście warsztatów „Make up z marką Annabelle Minerals”, naszego sponsora głównego.

Tak jak wcześniej wspomniałam podczas wiosennej edycji odbędą się też ciekawe wykłady. W niedzielę o godz. 11.30 zapraszamy na wykład Dawandy i marki 4Szpaki – zdradzą tajniki produkcji i nowe oblicza starego, dobrego mydła. Nowością będzie także wykład – „Prawo Kosmetyczne w Pigułce”, którego celem jest przedstawienie najważniejszych dokumentów, które każdy producent musi znać, by ułatwić potencjalnym słuchaczom odnalezienie się w gąszczu zmian prawnych. Wszystkie szczegóły odnośnie warsztatów znajdują się w wydarzeniu na FB Ekocuda.

Jak widzicie rozwój tego wydarzenia w przyszłości? Jakich jeszcze
atrakcji, wykładów czy wydarzeń dookoła targów możemy się spodziewać?

Planujemy, by Ekocuda odbywały się w Warszawie dwa razy w roku, jesienią – w listopadzie i wiosną. Powoli pracujemy nad tym, aby Ekocuda odbywały się nie tylko w Warszawie. Zdradzę tylko, iż rozważamy dwa miasta. Mam nadzieję, że wraz z 2018 rokiem Ekocuda zadebiutują w innym mieście. Natomiast marka Ekocuda to nie tylko targi, zależy nam na promocji tych marek, dlatego ruszyliśmy z ofertą z zakresu PR i social media.


Ja prawdopodobnie pojawię się na Eko Cudach. Mam na celowniku Soap Szop i myślę intensywnie o warsztatach. Będziecie?

...

3 komentarze

  1. Ech, wszędzie te ekokosmetyki, a dla mnie to jest jakaś jedna wielka porażka. Wypróbowałam kilka kremów do twarzy z naszego polskiego podwórka, za każdym razem kończy się tak samo: opuchlizna i łuszcząca się skóra, tabletki i maści na alergię. Po zwykłych „niezdrowych” kremach nie mam takich kłopotów, zostaję przy parabenach i parafinie! 😉 Ale chętnie zajrzałabym na targi po jakiś jednoskładnikowy olejek czy mydło.

  2. Blum

    Ewa – tak, eko może uczulać. Ale ja np. lubię naturalne mydła i świece!

  3. Ja stosuję tylko naturalne i ekologiczne kosmetyki! W drogeriach nie mają takich cudów! Kupiłam sobie puder i podkład Earthnicity Minerals bo wiedziałam, że się tam pojawią. Wcześniej miałam Pixie ale zapychały mi pory i z nich zrezygnowałam. Dostałam też krem z olejkiem różanym i arganowym. Polecam każdemu takie targi i przekonanie się do naturalnych kosmetyków!

Leave a Reply

.