jak wyczyścić kurki

Kurki należą do moich ulubionych grzybów. Mało robaczywe, aromatyczne i pięknie zabarwione. Jem je na grzankach, z jajkami, w risotto czy podsmażone z cebulką i kaszą gryczaną. Poza ceną kurek jest z nimi tylko jeden problem, a jest nim żmudne czyszczenie.


JAK CZYŚCIĆ KURKI? SZYBKI I SPRAWDZONY SPOSÓB


Sposobów na czyszczenie grzybów jest przynajmniej kilka. Grubsze zanieczyszczenia, takie jak igliwie, mech czy liście należy ściągnąć z kurek ręcznie, pomagając sobie nożykiem. Zamiast jednak płukać kurki pod zimną, bieżącą wodą lepiej zasypać je łyżeczką soli i zalać bardzo ciepłą wodą, a później poruszać delikatnie grzybami tak, by wytrząść z nich piasek, który opadnie na dno miski. Można w ten sposób oczyścić grzyby dwa do trzech razy, za każdym razem zmieniając wodę i dodając soli.

Niektóre przepisy radzą, by zalewać kurki wrzątkiem. Ja wolę bardzo ciepłą, ale nie wrzącą wodę, bo kurki mogą stać się lekko gumowe w konsystencji.

Najgorszym zaś sposobem na czyszczenie kurek jest pomysł, by zasypać je mąką i później wraz z zanieczyszczeniami usuwać ją pod zimną bieżącą wodą — bardzo pracochłonna i mało skuteczna metoda.


Koniecznie podrzućcie mi swoje ulubione przepisy na dania z kurkami. Sezon w pełni! Ja zostawiam tylko przepis na najprostszą jajecznicę z kurkami.


 

...

Leave a Reply

.