Jak przechowywać rukolę?

Kupowanie zieleniny to zmora, zwłaszcza kiedy mieszka się samodzielnie. Dwa dni właściwie wszystkie niezjedzone liście można wyrzucić do śmieci. Kiedyś to nie było dla mnie takie ważne, żeby nie marnować jedzenia. Dziś przykładam do tego większą wagę, bo zdaję sobie sprawę z tego, że do śmieci nie idą wyłącznie moje pieniądze i zielone liście, zwiędłe jarzyny czy popsute owoce, ale również woda, energia, a do atmosfery na darmo uwolniony został ślad węglowy. Dlatego podrzucam pomysł, jak przechowywać rukolę, by została dłużej świeża.

Możesz użyć papierowego ręczniczka, a jeśli żyjesz zgodnie z ideą less waste lub zero waste, warto go zastąpić materiałową szmatką. Ja wybieram len. Czy pojemnik będzie szklany, czy plastikowy ma mniejsze znaczenie. Dla mnie istotą ruchu zero waste jest korzystanie z tego, co już się ma w domu (przeczytaj: ZERO WASTE jak podejść do tego trendu z rozsądkiem?).

JAK PRZECHOWYWAĆ RUKOLĘ, BY BYŁA DŁUŻEJ ŚWIEŻA?

Rukolę zalej zimną wodą w misce i potrząśnij kilkukrotnie palcami. Na dnie zostanie piasek i brudek. Wymień wodę i powtórz czynność jeszcze raz. Oczywiście polecam nie wylewać wody z piaskiem i zanieczyszczeniami, zdecydowanie lepiej będzie podlać nią domowe kwiaty lub miejską zieleń (przeczytaj Susza – 3 małe rzeczy, które możesz zrobić dla natury.) Teraz odwiruj rukolę i wyłóż dno zamykanego pojemnika ręcznikiem papierowym lub szmatką. Równomiernie i niezbyt ciasno rozłóż rukolę lub inne zielone liście i nakryj szmatką. Skrop ją delikatnie wodą, zamknij pokrywkę i wstaw do lodówki.

Prawdopodobnie zielenina przechowywana tym sposobem może wytrzymać w lodówce nawet tydzień. Nie potwierdzę, nie zaprzeczę, zjadam ją bowiem znacznie szybciej.

https://blimsien.com/susza-3-male-rzeczy-ktore-mozesz-zrobic-dla-natury/


 

...

3 komentarze

  1. Ja podpatrzylam u jarzynovej kiedyś, że można też w salad spinner trzymać, jeśli ktoś już ma taki gadżet. Po prostu po umyciu można zostawić na dnie pojemnika odrobinę wody, wtedy rukola nie wyschnie, a sama siedzi na siteczku i nie dotyka pupcia wody, więc nic się nie zepsuje. Faktycznie tydzień na luzie moxe wytrzymać

  2. Blum

    Super rada! Chociaż taki salad spinner zajmie mnówstwo miejsca w lodówce.

  3. Pingback: Jak przechowywać rukolę? | Hurtownia owoców i warzyw Avanti

Leave a Reply

.