To jeden z przepisów, które wyniosłam z rodzinnego domu. Gotowałam ją na okrągło kiedy jeszcze niewiele więcej potrafiłam upichcić. Polubisz ją!
SKŁADNIKI:
1,5l bulionu warzywnego (moja mama nie pyta czy zrobisz go z warzyw czy z kostki, nie spytam i ja)
4 obrane i pokrojone marchewki
1/2 szklanki czerwonej soczewicy
3 ząbki czosnku (dwa do zupy, jeden do nacierania grzanek)
posiekane dwie cebule
1/2 szklanki – słodkiej śmietanki/ mleka kokosowego do zabielenia jeśli nie lubisz zabielanych zup albo chcesz ograniczyć kaloryczność, pomiń ten składnik
1 łyżeczka kminu rzymskiego
1/2 łyżeczki (albo mnie, zależnie od smaku) pestek chilli
Do bulionu dodaj posiekane cebule, czosnek, kminek i chilli. Gotuj przez 5 minut, a następnie dodaj pokrojone marchewki i soczewicę. Gotuj do miękkości.
Odstaw zupę z ognia i po lekkim przestudzeniu zmiksuj całość. Dopraw do smaku solą i pieprzem. Zabiel śmietanką lub mleczkiem kokosowym.
PROPOZYCJA PODANIA: ja lubię ją z posiekaną natką pietruszki, która jest źródłem witaminy C. Dodatkowo podpiekam czerstwe pieczywo w piekarniku i nacieram je pozostałym ząbkiem czosnku.
Gotowe! Smacznego!
A co na to ajurweda?
Dla kogo najlepsza?
- Dla osób typu Vata – idealna dzięki ciepłej, kremowej konsystencji i nawilżającym składnikom. Możesz zamiast czerwonej soczewicy użyć namoczonej wcześniej mung dahl (tej samej, co do kitchari).
- Dla osób typu Kapha – zupa jest lekka i rozgrzewająca, choć Kapha może pominąć śmietankę/mleko kokosowe, aby uniknąć dodatkowych kalorii i tłuszczu.
- Dla osób typu Pitta – należy zmniejszyć ilość chilli lub zastąpić je bardziej łagodną przyprawą (np. kurkumą) oraz wybrać mleko kokosowe zamiast śmietanki, aby uspokoić Pittę. Możesz podawać ją z nacią kolendry.

3 komentarze
Mam soczewicę w puszce, da rady z taką?
Ann – skoro wszystko do zmiksowania to myślę, że warto spróbować.
Pingback: SZYBKA SIÓDEMKA #2 - PODSUMOWANIE TYGODNIA | M O R T Y C J A