olej kokosowyOlej kokosowy przeżywał szczyt swojej popularności kilka dobrych lat temu. Wywoływał spore kontrowersje wszędzie tam, gdzie się pojawił. Jedni smarowali się nim od stóp do głów, używając oleju z kokosowego w celach kosmetycznych. Inni stosowali go do gotowania, podczas gdy jeszcze inni grzmieli, że ze względu na zawartość tłuszczy nasyconych powinien podzielić los smalcu. Omijając dietetyczno-kosmetyczne niesnaski przybliżę Wam olej kokosowy z punktu widzenia Ajurwedy.

AJURWEDA A OLEJ KOKOSOWY

Olej kokosowy nie jest lokalnym, sezonowym produktem. A przynajmniej nie w Polsce. Ja jednak używam go w swojej kuchni ze względu na jego właściwości. Pewnie pamiętasz, że według Ajurwedy cały wszechświat zbudowany jest z 5 różnych cech czy też elementów. (powietrze, eter, ogień, woda, ziemia). Elementy te łączą się w pary o konkretnych właściwościach i… przyciągają się, tym samym powodując jeszcze więcej tego samego. Na poziomie fizycznym można powiedzieć, że osoba o konstytucji kapha naturalnie będzie czuła pociąg do słodkich, wilgotnych potraw (ryżowy pudding), co sprawi, że masywna z natury jeszcze bardziej się powiększy. Na poziomie umysłu, że zasadnicza i analityczna, bardzo sprawna intelektualnie pitta będzie czuła potrzebę angażowania się w dyskusje polityczne czy akademickie, co uczyni ją jeszcze bardziej rozzłoszczoną i zagniewaną oraz zasadniczą. Żeby zneutralizować cechy danej doszy, trzeba dać jej trochę przeciwstawnej jakości. Pitta z natury kiepsko metabolizuje tłuszcze i jej dieta nie powinna zawierać ich nadmiaru. Właśnie tej doszy sprawdzi się olej kokosowy. Słodki, lekki, o właściwościach chłodzących, odżywczy, a jednocześnie łagodny dla najsłabszego organu pitty — wątroby. Sucha z natury vata potrzebuje najwięcej tłuszczu ze wszystkich dosz i choć olej kokosowy z racji wychładzającego działania nie będzie jej służył najlepiej, jest do zaakceptowania.

OLEJ KOKOSOWY — CZY MOŻNA NA NIM SMAŻYĆ?

Olej kokosowy wolno jełczeje i ze względu na swój skład nadaje się do smażenia oraz pieczenia. Ponieważ kiedy jest chłodno, zastyga podobnie jak masło, jest jego dobrym zamiennikiem, ale tylko jeśli chodzi o formę. Masło według ajurwedy ma inne właściwości i skład, zatem nie można przyjmować, że w ajurwedzie olej kokosowy jest wegańskim odpowiednikiem ghee lub masła.

JAKI OLEJ KOKOSOWY KUPIĆ?

Ajurweda zaleca wykorzystywanie wysokiej jakości oleju nierafinowanego z pierwszego tłoczenia. Taki olej ma zachwycający słodki, tropikalny zapach. Bywa to jednak jego wadą, bo sprawia, że produkt ten nie jest tak uniwersalny, jak delikatniejsze lub bardziej wytrawne w smaku oleje.


Polecam produkty rodzinnej olejarni z Polski. Olini tłoczą oleje tylko na  Twoje bezpośrednie zamówienie . Produkty nie leżakują miesiącami w magazynach i na półkach, są chronione przed temperaturą i nie są narażone na kontakt ze światłem dziennym, co naraziłoby je na jełczenie. Kod BLIMSIEN10 daje 10% zniżkę na produkty tej marki. Jest to kod afiliacyjny.


OLEJ KOKOSOWY I JEGO KOSMETYCZNE ZASTOSOWANIE

Flagowy masaż ajurwedyjski opiera się na masowaniu ciała, natłuszczając je uprzednio sporą ilością oleju. Oczywiście każda dosza powinna stosować inny olej i masować się w innej częstotliwości. Jak wykonać masaż abhyanga wyjaśniam w mojej książce Ciepło. Najprzytulniejszy poradnik osiędbania. Pitta skorzysta na masażu bazującym na oleju kokosowym. Ważne, by był rozpuszczony i podgrzany lub w ostateczności po prostu rozpuszczony (w upalne dni lata). Można do niego dodać słodko pachnących olejków eterycznych, ale moim zdaniem zapach kokosa jest tak smakowity, że nic tu więcej nie potrzeba. Ze względu na zawartość kwasu laurynowego, kwasu oleinowego, przeciwutleniaczy i jednonienasyconego kwasu tłuszczowego Omega-9 uważa się, że olej kokosowy świetnie sprawdza się jako uniwersalny kosmetyk do ciała i włosów. Według Ajurwedy łagodzi on stany zapalne, skaleczenia, wysypki i inne przypadłości związane ze zdrowiem skóry a spowodowane nadmiarem pitty. Jeśli interesuje Cię włosomaniactwo i zgłębiłaś już temat porowatości włosów i ich olejowania wiesz zapewne, że olej kokosowy jest polecany dla włosów o niskiej porowatości. To również zgadza się z zaleceniami Ajurwedy i tym, że łączy ona olej kokosowy z Pittą. Włosy pitta charakteryzują się tym, że są przylizane, blisko głowy, gładkie, mają tendencję do bycia lśniącą taflą — nie będą kręcone, falowane ani spuszone.

włosy pitta
Typowe włosy pitta leżą płasko przy głowie i są trudne w stylizacji, bo szybko wracają do swojego naturalnego wyglądu. Są niskoporowe. Wilgoć nie powoduje u nich dużych problemów z puszeniem. Mogą być nawet bardzo gęste (kapha), ale nie będą miały objętości takiej, jaką naturalnie mają włosy falowane lub kręcone. Zadbane będą lśniły jak tafla i będą bardzo gładkie.

Jeśli chodzi o moje doświadczenia z olejem kokosowym, zdecydowanie chętniej używam go w kuchni. Moja skóra nie robi się po nim nawilżona, a wręcz jest bardzo sucha, a moje włosy mają inne potrzeby, ponieważ z natury są puszące się i falowane. Pielęgnacja twarzy olejami nie służy mi, do ciała wybieram oleje rozgrzewające i przeznaczone do doszy vata lub kapha. Najlepiej będzie droga pitto, jeśli sama przetestujesz i sprawdzisz, jak Twoja skóra czuje się po masażu lub olejowaniu włosów olejem z kokosów.


OLEJ KOKOSOWY PODSUMOWANIE

OBNIŻA: PITTA, VATA

PODNOSI: KAPHA


W KUCHNI

Nadaje się do pieczenia i smażenia.

Dodaj odrobinę oleju do gotującego się ryżu. Wykorzystaj olej kokosowy do curry, popcornu, w wypiekach zamiast masła, do podsmażania warzyw lub owoców.

Uwaga: woda kokosowa i mleczko kokosowe są również zalecane dla doszy pitta.


W ŁAZIENCE

Dobry do olejowania włosów gładkich, o niskiej porowatości.

Dobry do płukania ust olejem (zwłaszcza dla pitty).

Dobry do smarowania ust.

Przydatny do masażu ciepłym olejem dla doszy pitta lub do używania latem.


 

...

Leave a Reply

.