ABHYANGA

Marzę o świecie, w którym masaż nie będzie luksusem dla bogaczy lub ludzi wyznających życie w rytmie slow, a raczej normalną, niemal higieniczną czynnością. Dlaczego?

Jest to wyjątkowa forma dotyku i wierzę w jej terapeutyczną moc. Tak samo, jak psychoterapeuta jest kimś innym niż przyjaciel, tak masażysta jest kimś innym niż kochanek. W obu przypadkach, mamy miejsce, czas i uwagę drugiej strony nastawioną tylko na nas. Nikt nie słucha nas i nie dotyka, licząc na wzajemność. Żadnego „super, a teraz moja kolej“. Jasne zasady i jednostronność takich relacji dają przestrzeń na zaopiekowanie się sobą bez myśli „jak ta druga osoba mnie ocenia“ lub „czy się jej podobam“ ani „jak zyskać jej aprobatę“.

Mówiąc o osiędbaniu, warto wspomnieć o Kamasutrze, która błędnie uznawana jest za księgę pełną skomplikowanych instrukcji seksualnych. W rzeczywistości zawiera porady dotyczące osiędbania w starohinduskim stylu. Oczywiście miłość fizyczna jest jednym z aspektów przyjemnego życia, ale Kamasutra zawiera też inne wskazówki. Cytując Szymona, który wprowadzał mnie w tajniki ajurwedyjskiego masażu:

jeść trzy posiłki dziennie, szczotkować zęby dwa razy dziennie, co dwa tygodnie przycinać brodę, raz w tygodniu iść na masaż.

Porozmawiajmy więc o ajurwedyjskim masażu abhyanga.


AJURWEDYJSKI MASAŻ ABHYANGA

1 Obniża tętno i ciśnienie krwi.

2 Wzmacnia włosy i ich cebulki oraz poprawia kondycję skóry głowy.

3 Poprawia koloryt i odżywienie skóry.

4 Pobudza krążenie krwi i limfy.

5 Stosowany raz w tygodniu, zwiększa elastyczność stawów i może redykować tkankę tłuszczową.

6 Działa relaksująco i ułatwia zasypianie.

7 Harmonizuje przepływ życiowej energii przez tkanki ciała.

8 Poprawia stan psychiczny ciężarnych, cierpiących na obniżony nastrój.

9 Pomaga zapobiegać migrenom.

10 Pomaga w bólach dolnego odcinka kręgosłupa.

*a więcej udowodnionych naukowo zalet ajurwedyjskiego masażu poznasz klikając TU


DOBROCZYNNA MOC OLEJU

Nieco podobny do świątynnego lomi-lomi, w sanskrycie jego znaczenie to ukochanie lub uważny dotyk. Inna nazwa tego masażu, snehana, nawiązuje z kolei do natarcia olejem. W istocie masaż polega na namaszczeniu. Używa się od 100 do 200 ml bardzo ciepłego oleju dostosowanego do naszej biologicznej konstytucji, nazywanej w ajurwedzie doshą. Podczas gdy delikatne vaty będą masowane z użyciem oleju sezamowego, ogniste pitty schładzane olejem kokosowym, kaphy skorzystają z mocno rozgrzewającego i redukującego tkankę tłuszczową oleju musztardowego.

Bynajmniej nie chodzi tylko o działanie oleju na skórę. Ciało podczas masażu wypije większość oleju, który wnikając w głąb ciała, ma działanie terapeutyczna na stawy, pomaga też usunąć toksyny (to, jednak kiedy decydujemy się na całościową terapię, która polega m.in. na stosowaniu odpowiedniej diety, codziennych masażach oraz oczyszczaniu ciała np. Z pomocą lewatywy). Olej działa też poślizgowo, co bardzo ułatwia masażyście stosowanie długich pociągnięć i rytmicznych, transowych ruchów. Ciało nareszcie może w takich warunkach zrelaksować się i uwolnić nagromadzone w tkankach napięcia powstałe pod wpływem emocjonalnych urazów i stresu.


PRANA

Co jeszcze da nam abhyanga? Ajurweda podobnie jak medycyna chińska uznaje, że nasze ciało ożywione jest przez subtelną energię życiową. Chińczycy nazwą ją chi, Hindusi zaś praną. Ciało składa się aż z 72 tys. kanałów energetycznych, przez które prana powinna przepływać bez przeszkód, by ożywiać tkanki, a nas czynić radosnymi i pełnymi wigoru. Gorzej jednak gdy pod wpływem stresu i specyficznych urazów emocjonalnych przepływ energii zostaje zablokowany. Sposobów na jej odblokowanie jest wiele (akupunktura, terapia marma, praktyka jogi, tai-chi itp.)

Jednym z takich sposobów jest właśnie masaż ajurwedyjski. Masażysta skupia swoją uwagę na naszym ciele, a nasza uwaga podąża za ruchem jego dłoni, za naszą uwagą podąża energia, co pozwala na udrożnienie układu energetycznego. Mamy tu też elementy akupresury, uciskane będą więc punkty energetyczne na głowie, dłoniach i stopach (co może być bolesne i wie o tym chyba każdy, kto poddał się kiedyś akupresurze). Masaż rozprowadza energię po całym ciele, by je ukoić i zniwelować napięcia.


CO MUSISZ WIEDZIEĆ PRZED MASAŻEM Do masażu należy się rozebrać, ale miejsca intymne pozostają zasłonięte. Przed masażem nie należy się objadać ani spożywać alkoholu. Jeśli to tylko możliwe, najlepiej zażywać masażu regularnie. Pojedyncza sesja trwa około godziny.


To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.

Szymon szczególnie poleca masaże mężczyznom. Uważa, że to dobry sposób na spuszczenie napięcia, uzyskanie wsparcia, zadbanie o siebie i być może pierwszy krok do eksplorowania swojej duchowości. Mężczyzna masowany przez innego mężczyznę może też doświadczyć nowego rodzaju dotyku – pozbawionego seksualnego kontekstu, przyjemnego, bezpiecznego i męskiego, co w Polsce nadal jest niespotykane z powodu naszej bariery kulturowej, gdzie mężczyzn zazwyczaj dotykają kobiety, głównie w kontekście seksualnym. Dlatego postulujemy: DOTYK DLA WSZYSTKICH. Zachęćcie do korzystania z masażu chłopaków, mężów, braci lub ojców. Masaż prawem, nie przywilejem!


Szymon, który później opowie Wam o tym czym są doshe, udziela konsultacji z zakresu ajurwedy oraz wykonuje ajurwedyjskie masaże w Krakowie oraz w Warszawie. Podaję dane kontaktowe i zapewniam, że traficie w dobre ręce:

tel: 508 53 55 59      mail:s.cechnicki@gmail.com

Strona Szymona

Wyjazd do Toskanii z yogą i ajurwedą

 

 

 

 

 

 

...

Leave a Reply

.