01Kto pamięta ryż zapiekany z jabłkiem z dzieciństwa? A kto o nim zapomniał? To klasyczne „comfort food” przywodzi na myśl smaki maminej kuchni. Wymaga małego nakładu pracy, niewielkiego budżetu i smakuje dobrze. Proponuję użyć brązowego ryżu i ulubionego dżemu, najchętniej domowej roboty. Zamiast ryżu wiem, że niektórzy używają kaszy jaglanej.

02
1 Ugotuj ryż zgonie z instrukcją na opakowaniu.
2 Umyj, obierz i zetrzyj na tarce jabłka.
3 Ryż wyjmij z woreczków, wymieszaj z przyprawami.
4 Żaroodporne naczynie wysmaruj dowolnym tłuszczem (u mnie olej kokosowy) i układaj warstwami. Ryż, skrop odrobiną soku z cytryny, jabłka, sok z cytryny, ryż, sok z cytryny, jabłka, sok z cytryny i przyprawy na wierzch.
*nie wycisnęłam soku z całej cytryny, po prostu użyłam tyle żeby skropić każdą warstwę.
5 Zapiekaj aż jabłka się zezłocą i puszczą sok.
Podawaj z ulubionym dżemem na wierzchu.


No i na koniec, ulubione zgadywanki z mojego dzieciństwa. Z cyklu „mamoooo a co dziś na obiad?”. „Ryż, pysz… i pieczona mysz”. I ewentualnie „Zupa z trupa” (byłam przekonana, że ta zupa ze strupa ma coś wspólnego z rozwalonymi kolanami, dzieci co nie usłyszą to wymyślą).

...

12 komentarzy

  1. u nas tata zawsze mówił Ryż, mysz, świńskie ucho i kartofle na sucho :)))

  2. moja mama była jeszcze bardziej subtelna i mówiła „mimry z mamrami i kocim gównem” :/

  3. PS. Ja tam kocham jesien, nawet jesli dopada mnie melanchoooliiiiiijaaaa 😉

  4. „zupa z trupa” w moim dzieciństwie też brzmieniowo była bliżej strupów przyniesionych z podwórka, no i tak jak u Kingi „mimry z mamrami i kocie jajka z chrzanem” – mama wymawiała razem jednym tchem;)

  5. Pycha! Ale nie gotuj ryżu w woreczkach proszę….
    Potem masz ryż z różnymi fajnymi chemicznymi dodatkami gratis, które na przykład potrafią pięknie zaburzyć gospodarkę hormonalną… Wystarczy wypłukać dobrze ryż, zalać zimną wodą w proporcji 1:1,75 potem zagotować, zmniejszyć ogień pod garem i niech sobie powoli dochodzi…

  6. Dla mnie Zupa z trupa to zawsze był rosół – i trafnie 😛

Dodaj komentarz

.