Bardzo rzadko poruszam temat relacji czy seksualności dzieląc się swoim jednostkowym doświadczeniem. W ciągu ostatnich lat przedefiniowałam swoje granice i od tamtego czasu raczej je zawężam, a nie rozszerzam. A jednak ciągle jestem o te tematy pytana, zwykle nie dlatego, bo szukacie sensacji, ale bo, jak mówicie, brakuje mądrego i czułego podejścia do tych tematów.

Frytki czy ravioli?

Zgadzam się z tym. Tematy związane z seksualnością są albo przedstawione w sposób wyuzdany, albo fetyszyzowane, albo medykalizowane. W naszej cywilizacji są też oddzielane od misterium, na co nie mam wewnętrznej zgody. Dlatego przygotowałam
trochę relacyjnych i związanych ze świadomą seksualnością polecajek. Mój wybór jest bardzo osobisty, chcę zaznaczyć, że to, że ja oczekuję domowego ravioli, a ktoś inny lubi frytki, nie czyni z nas mniej lub bardziej wartościowych osób. Po prostu mamy inaczej. Ten tekst skierowany jest do osób o podobnych potrzebach i wrażliwości do mojej. Nie jestem pewna na ile moje polecajki sprawdzą się osobom randkującym, myślę, że mają wiele sensu w przypadku relacji o dużym stopniu zaangażowania i otwartej komunikacji.

AJURWEDA & LOVE VIBES

ayurveda & love vibes
Psychologia ajurwedyjska to jedna z dziedzin, które interesują mnie najbardziej. Jak dosze przejawiają się na planie psychicznym? Z czym zmagamy się w naszym cieniu? Jakie mamy zalety, a co jest dla nas wyzwaniem? Co rozpala nas do czerwoności, ale wcale nie z powodu pożądania a złości? Czy partnerzy, współpracownicy, przyjaciele, których sobie wybieramy destabilizują nas, czy wzmacniają? Czy wiemy, co nam służy? Czy potrafimy widzieć własne słabe strony i pracować nad nimi tak, by nasze chropowate nie wadziło w miękkie osób, na których nam tak zależy? Moim zdaniem bardzo wiele zależy od świadomości i od sztuki rozróżnienia, co mi sprawia przyjemność, a co jest dla mnie naprawdę ważne, odżywcze i pomocne. Właśnie dlatego 26.02.2024 zorganizuję lekcję o dynamice relacji, podczas której poznasz psychiczną charakterystykę każdej z dosz, jej triggery i to, co ją rozmyśla. Jeśli możesz być na żywo – wspaniale, skorzystasz zadając pytania i dopowiadając od siebie. (promocja marki własnej).
Bilety możesz kupić tu: ayurveda & love vibes

JAK TWORZYĆ DOBRE RELACJE?

Nie przepadam za formą sprzedawania wiedzy psychologicznej na Instagramie. Sproszkowana, gotowa do zalania i szybkiej konsumpcji formuła nie sprzyja w moim odczuciu pogłębianiu świadomości, zachęca za to osoby lękowe do jeszcze większego stresowania się na podstawie postawionych przez siebie na bazie insta-karuzel diagnoz. Są jednak konta, które bardzo lubię. Jedno z nich to Jimmy on Relationships a drugie to konto Julie Menanno thesecurerelationship, które bardzo dużo mi układa w głowie w kontekście mojej pracy nad zdrowym stylem przywiązania. Autorkę możecie usłyszeć w anglojęzycznych podcastach, a także przeczytać jej książkę o stylach przywiązania i komunikacji.
Trzecia rzecz, którą chcę się z Wami podzielić to doświadczalniki dla par od Sylwii Wolna-Rybak. Uważam, że to wspaniałe narzędzia zarówno do pracy z partnerem, jak i przerobienia solo, kiedy zastanawiamy się jeszcze, czego tak naprawdę szukamy. Sylwia porusza także temat rodzin generacyjnych i uważam, że warto sięgać po produkty, które tworzy.

KARTY DLA PAR POGŁĘBIAJĄCE RELACJĘ

Geometria Pytań, czyli talia kart zaprojektowana przez małżeństwo i partnerów biznesowych Natalię Miedziak-Skonieczny i Radka Skoniecznego doczekały się młodszej siostry, czyli Symetrii Miłości. Te karty pozwalają pogłębić więź, zadać sobie ważne pytania i dowiedzieć się czegoś nowego o swojej ukochanej osobie. Jestem fanką obu talii, jeśli znamy się z warsztatów, z pewnością o tym wiesz. Na obie talie działa kod BLIMSIEN10 i daje 10% zniżki (reklama).

ROZPALIĆ OGIEŃ NA NOWO

Ostatnio jestem oczarowana powiewem świeżego podejścia do seksualności, które przydarzyło mi się, chociaż nic o nie nie robiłam. Mówię o tym, że trafiła do mnie książka Caro Bukowski Rozkosz oraz wpadłam na instagram marki gadżetów erotycznych ONNA. Te polecajki są dla osób spragnionych czułości, miękkości i zachwytu, a nie fetyszyzacji. Myślę, że mogą wypełnić lukę pomiędzy 50 twarzami Greja, a pornosami, które nie są specjalnie poruszające i zachęcające do eksploracji. Jeśli szukacie czegoś innego, te tropy mogą Wam przypaść do gustu.

Blimsien Rozkosz Caro Bukowski
Książkę Caro dostałam w ramach współpracy z wydawnictwem W.A.B, ale to, że ją umieszczam w tym zestawieniu, nie jest kwestią płatnej promocji. Robię to, bo uważam, że przemyca poradnikowe treści w literacki sposób. Pozwala nazywać rzeczy (i części ciała) oraz zaciekawić się bliskością na nowo. Pokazuje jak w sposób sexy, ale nie naruszający drugiej osoby można realizować swoje fantazje, nie nadużywając nikogo, ale raczej zapraszając do wspólnego doświadczania, zachwytu, eksploracji. Akceptacja ciała, która wylewa się z kart tej książki jest kojąca (i będzie taka zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn). Złapałam się na ten mindfulnessowy haczyk i choć książka ma podtytuł „do czytania jedną ręką” moja druga ręka zwykle notowała w dzienniku, co ta lektura we mnie obudziła. Coś mi się przypominało, coś chciałam przetestować, coś w ogóle mi się nie podobało, może mnie odrzuciło, więc szukałam we własnym ciele odpowiedzi na to, skąd we mnie taka, a nie inna reakcja. Jeśli mogę coś o tej lekturze powiedzieć, to że obudziła we mnie na nowo ciekawość drugiego ciała, ale też, że zrobiła mi dobrze na serce. Nie ma w niej nic uprzedmiatawiającego, brudnego i obrzydliwego. Seks jest jak smaczny deser jedzony z największą rozkoszą. A na szczycie jest wisienka.
ONNA prócz Instagrama, który mnie zachwycił czułością, sensualnością, umiejętnym prowadzneiem Q&A i połączeniem doznań z ciała z komunikacją, emocjonalną sferą bliskości oczarowała mnie też blogiem! Myślę, że znajdziecie tam wiele tipów jeśli chcecie zwiększyć własną receptywność na doznania lub właśnie trochę w duchu Rozkoszy poeksplorować temat bliskości fizycznej i emocjonalnej w swojej relacji. Nie sądziłam, że będę polecać content sklepu sprzedającego szklane zabawki (i to za darmo!), ale ig tej marki spodobał się Wam tak bardzo, że pomyślałam, że musi trafić także tu. To także niezłe miejsce dla kobiet, które chcą zwiększyć odczuwanie przyjemności i może na nowo zainteresować się sprawami seksu. Myślę także, że temat mapowania yoni, szklanych i drewnianych zabawek, które zwiększają świadomość może być miłą przeciwwagą dla reklamowanych wszędzie zabawek wibrujących, które są bardzo skuteczne, ale raczej zmniejszają naszą wrażliwość na bodźce i uczą dość jednotorowego odczuwania przyjemności.
Mam nadzieję, że tych kilka polecajek pomoże Wam na nowo zainteresować się komunikacją, schematami działania, stylami przywiązania, ale także rozbudzą w Was ciekawość poznania na nowo siebie i osób, które kochacie. Zanim wiosna nastanie na dobre, warto wykorzystać ostatnie deszczowe i zimne dni na eksplorowanie tych tematów.
...

Leave a Reply

.