szopska sałatkaSzopska sałatka, czyli bułgarska sałatka jest bardzo prosta do przygotowania, choć wymaga kilku składników, które ciężko dostać w lokalnym spożywczaku. Ser bułgarski znajdziesz też pod nazwami szopski ser albo słony ser solankowy lub ser bałkański. W smaku przypomina trochę fetę i myślę, że można go fetą podmienić. Będziesz potrzebować jeszcze dwóch przypraw, w które zaopatrzysz się online lub w sklepie z żywnością arabską.

Mowa o zatarze, czyli gotowej mieszance prażonego sezamu, tymianku i sumaku oraz osobnej porcji mielonego sumaku. Zatar i sumak nie są wcale niezbędne, ale dodają wspaniałości tej prostej sałatce, a także przydają się do posypywania kanapek czy jajecznicy lub jajka sadzonego.


SZOPSKA SAŁATKA – PRZEPIS


Składniki:

1 pomidor

1 ogórek

1/2 czerwonej papryki

3-4 plasterki perłowej cebulki

garść sera bałkańskiego

zatar

sumak

sól

świeżo mielony pieprz

3 łyżki oliwy z oliwek


1. Warzywa umyj i pokrój w kostkę. Plasterki cebuli drobniutko posiekaj w kosteczkę.

2. Wlej 3 łyżki oliwy z oliwek. dodaj sól i pieprz. Posyp wierzch sałatki pokruszonym w rękach serem bałkańskim. Posyp zatarem i sumakiem.

Najlepiej podawaj sałatkę z pieczywem, którym będzie się dało wybrać z dna talerza pozostałość oliwy z przyprawami i cebulką.


Ja korzystam z oliw i olejów tłoczonych na zamówienie przez rodzinną olejarnię Olini. Dopiero po złożeniu zamówienia oliwy są tłoczone specjalnie dla Ciebie, nie czekają na sklepowej półce, nie utleniają się i zachowują 100% swoich wartości. Dotrą do Ciebie zapakowane w sposób, który sprawia, że będziesz korzystać z pełni właściwości wybranych produktów. Z kodem BLIMSIEN10 otrzymasz -10% na wybrane przez siebie produkty (KOD AFILIACYJNY).


...

Leave a Reply

.