Za to kocham czerwiec! Za obiady, które robią się nieomal same i to w dodatku w 20 minut. Wybacz to niereprezentacyjne zdjęcie, robiłam je dla siebie, jednocześnie wiem, że wszystkie szukamy przepisów szybkich i mało pracochłonnych, dlatego zostawiam przepis do wykorzystania.

Istotą szybkich późnowiosennych i letnich obiadów jest dla mnie dobra baza. Komosa ryżowa będzie najbardziej wartościowa i relatywnie łatwostrawna (jeśli masz trawienie typu Vata, wybierz białą komosę), ale możesz także użyć kuskusu — zwykłego lub razowego albo czarnej soczewicy, która gotuje się podobnie długo jak komosa.

Warzywa mogą być sezonowe i niekoniecznie muszą to być szparagi. Nada się młody bób, który można jeść razem ze skórką, groszek  wyłuskany groszek cukrowy, resztka fasolki szparagowej ugotowanej poprzedniego dnia. Ja użyłam surowych pomidorków, ale sprawdzą się tu także oliwki.

U mnie białko robi ciecierzyca i komosa, ale roślinne źródła białka mają też sporo węgli. Czego możesz dodać zamiast ciecierzycy? Czarną fasolę, tofu, tempeh, kawałki kurczaka lub ryby. No i najlepsze — po przygotowaniu różnych składników każdej biesiadującej z tobą osobie (albo sobie samej na następny dzień do pracy) możesz zrobić inny miks.

Ajurwedyjski tip: kapcie dodaj więcej szparagów, pozwolą jej zmniejszyć obrzęki. Pitta ucieszy się z dressingu na bazie naci kolendry lub po prostu przybrania miski posiekaną kolendrą, która zadziała schładzająco. Vata ma problem z trawieniem białka, im mniejsze i  łatwiej strawne strączki, tym lepiej — możesz użyć np. przepołowionych mung dhal — gotuj je razem z komosą.

A jeśli chcesz wiedzieć, które składniki są dobre dla Twojej doszy przygotowałam dla Ciebie wygodne rozpiski (klik), dzięki którym komponowanie posiłków będzie znacznie łatwiejsze. Nie bądź restrykcyjna, o ile nie masz dużych problemów z trawieniem. Wybrane produkty pokazują proporcje — czego powinno być najwięcej, a co powinno stać się produktem, którym raczysz się rzadziej i w mniejszej ilości. 

 

SKŁADNIKI:

pęczek drobnych szparagów

garść pomidorków koktajlowych

1 filiżanka komosy ryżowej + 2 filiżanki gorącego bulionu (może być rosół, zwykły warzywny, może być grzybowy)

220 g ciecierzycy (waga bez zalewy)

1 cukrowa cebulka

sos: 2 łyżki soku z cytryny, 1/2 łyżeczki musztardy Dijon, 1 ząbek czosnku, 1/4 łyżeczki soli, 2 łyżki tymianku cytrynowego, 10 łyżek oliwy

bałkański ser jako dodatek na wierzch

PRZEPIS:

  1. Zagotuj wrzątek/podgrzej bulion. Pod bieżącą wodą umyj warzywa. Komosę przepłucz pod zimną wodą na sitku. Szparagom obłam końcówki, resztę pokrój w kilku centymetrowe kawałki. Włóż do garnka i zalej wrzątkiem. Zostaw na ok. 10 minut. Komosę wrzuć do małego ronda i zalej wrzątkiem lub bulionem. Doprowadź do wrzenia, zmniejsz ogień, przykryj i nastaw timer na 15 minut.
  2. Pomidorki pokrój na ćwiartki. Odsącz i przepłucz ciecierzycę. Posiekaj w kostkę cebulkę cukrową. Listki tymianku oddziel od łodyżek.
  3. Odcedź szparagi. Rozgrzej oliwę na patelni i wrzuć na nią szparagi podsmażając na średnim ogniu i mieszając od czasu do czasu. Timer powinien zadzwonić. Wyłącz ogień pod komosą i zostaw ją pod przykryciem.
  4. Oliwę, musztardę, dół, tymianek i sok z cytryny wymieszaj razem. Przepuść ząbek czosnku prze praskę. Nie musisz go w tym celu obierać. Wymieszaj.
  5. Do misek rozłóż wszystko oprócz sera. Polej sosem. Wymieszaj. Teraz pokrusz ser.

Przygotowanie tego obiadu dla 3 osób zajmie Ci ok. 20 minut. To danie dobrze sprawdza się zabrane do pracy następnego dnia.

Chcesz nauczyć się gotować komosę tak, by nie była gorzka? A może zastanawiasz się, jak ugotować ryż lub kaszę bez plastikowych woreczków? Przygotowałam dla Ciebie instrukcję, jak to zrobić:

Komosa, ryż, kasza – jak ugotować je bez woreczka?

Więcej sezonowych przepisów znajdziesz w mojej najnowszej książce Rześko. Najbardziej zmysłowy poradnik osiędbania.

...

Leave a Reply

.