viparita karani pozycja jogi z nogami na ścianie
Tę pozycję najlepiej wykonywać układając lędźwie na wałku do jogi lub kilku złożonych kocach. Pupa powinna znaleźć się w przestrzeni pomiędzy wałkiem a ścianą, oparta o tę ścianę. Jeśli drętwieją Ci nogi, lekko je ugnij. Stopy mogą pozostać luźne (jak na tym zdjęciu) lub aktwyne (zadarte palcami w stronę twarzy – flex).

Chcę Cię zapoznać z jedną z moich ulubionych pozycji w jodze. Viparita karani przysłuży się nie tylko wytrawnym joginkom, ale każdej osobie, która chce zrelaksować nogi, rozluźnić ciało i pozbyć się obrzęku po całym dniu biegania w upale.

Nie jestem instruktorką jogi, więc nie znam dokładnych przeciwwskazań dla wykonywania tej asany. Z zajęć wiem, że osoby z problemami z oczami nie powinny jej wykonywać. Niektórzy nauczyciele traktują viparita karani jako pozycję odwróconą i zakazują wykonywać jej w trakcie menstruacji, podczas gdy inni zalecają ją na ten czas zamiast świecy i uznają, że działa relaksująco i przeciwbólowo. W razie wątpliwości najlepiej będzie, gdy skontaktujesz się ze swoim nauczycielem jogi.

NOGI NA ŚCIANĘ!

Nogi powyżej głowy to znany i sprawdzony również poza jogą sposób na pozbycie się opuchlizny, redukowanie obrzęków i uczucia ciężkich nóg i stóp. Być może Twoja babcia lub mama uczyły Cię, by po męczącym dniu oprzeć nogi na ścianie lub krześle wyższym niż to, na którym właśnie siedzisz. Viparita karani pozwala jednak głębiej się zrelaksować, wspaniale uspokaja i tonizuje układ nerwowy oraz lekko rozciąga. Żeby ją wykonać, nie potrzebujesz specjalnych jogicznych mocy, wytrzymałości ani rozciągnięcia. Wystarczy 5 minut, by poczuć przypływ sił.

KORZYŚCI

♥ mentalne wyciszenie

♥ odpoczynek dla kręgosłupa

♥ wytchnienie dla nóg i stóp

♥ rozciągnięcie tyłów nóg, tyłu szyi, przodu tułowia

♥ łagodzi bóle przeciążonych nóg i pleców

♥ zapewnia głęboki relaks

♥ poprawia krążenie

JAK WEJŚĆ DO POZYCJI viparita karani?

  1. Przygotuj wałek lub koce i ułóż je blisko ściany.
  2. Połóż się na podłodze prostopadle do ściany tak, by Twoje pośladki i wyprostowane nogi znalazły się na wałku (taka leżąca literka L).
  3. Teraz podnieś nogi do góry i oprzyj je o ścianę. Delikatnie umość się tak, by to lędźwie leżały na wałku, a pupa opierała się o ścianę i znalazła miejsce pomiędzy wałkiem a ścianą.
  4. Ręce rozłóż luźno wzdłuż ciała z dłońmi skierowanymi w stronę sufitu. Jeśli zechcesz, możesz też przełożyć ręce za głowę.

WARIACJE

Na załączonym zdjęciu widzisz wersję, którą wykonuję najczęściej. Można jednak ją zmodyfikować, rozchylając nogi w kształt litery V. Ręce mogą znaleźć się za głową. Moją ulubioną wersją, która dodatkowo mnie uspokaja, jest ta, w której drugi wałek spoczywa na moich stopach i dociska mnie delikatnie do pierwszego wałka i poprawia rozciąganie tyłów nóg. Zazwyczaj kładzie go na moich stopach nauczyciel, ale możliwa jest też wersja, gdy przykurcza się nogi i samodzielnie układa wałek, będąc w pozycji.

Powodzenia!


 

Na wszystkie nieprzecenione produkty Plantule w tym wałki do jogi czy poduszki do medytacji masz -15% wpisując przy 
zakupach kod BLIMSIEN15.

 

...

1 Comment

Leave a Reply

.